Шабельна пила: основні характеристики та сфера застосування

Шабельна пила: основні характеристики та сфера застосування
Досвідчені майстри, які працюють із деревом і металом, добре знають, що таке шабельна пила. Але ті, хто вперше стикається з такою назвою, не завжди розуміють, що це звичайна ножівка. Вона оснащена ріжучим полотном і електроприводом. Пристрій являє собою універсальний прилад для різання різних матеріалів. Шабельна пила вирізняється легкою вагою, а про те, що вона найзручніша серед усіх пилок (типу циркулярки, лобзика, болгарки, ланцюгової пилки), і говорити нічого. Це дійсно, найкомфортніший, найманевреніший і найбезпечніший інструмент для пиляння.
Фактично, електроножівка - це практичний і багатофункціональний вид інструменту, яким можна різати все, що задумано. Завдяки особливій конструкції, електрична шабельна пилка може виконати отвір і розпил у найбільш важкодоступному місці.
Такою пилкою легко пиляти деревину і деревні плити, металеві, пластикові вироби. Вона відмінно зарекомендувала себе під час різання цегли, бетону і багато чого іншого, тому її також можна використовувати для демонтажу конструкцій. Можна навіть різати дерева (нетовсті стовбури), гілки, пиляти колоди на дрова.
Про те, де зручно застосовувати шабельну пилу, чим вона краща за інші види пил, ми розповімо в цій статті.
Чим хороша шабельна пила?
Шабельна пила призначена для різання різноманітних матеріалів. Такі ж функції виконують і циркулярна пила, всіма улюблена КШМ (болгарка), ланцюгова пилка і навіть невеликий лобзик. Але ножівка має певні переваги перед цими видами пилок.
Порівняно з циркуляркою, вона краща тим, що легко утримується на вазі, нею можна акуратно пиляти у вузьких і обмежених місцях. У кутку, в стелі, під раковиною - усюди можна прилаштуватися, маючи в руках невелику ножівку.
Як і ланцюгова пила, ножівка служить для обрізки гілок, розпилу колод. Але за вагою вона набагато легша, а за маневреністю теж залишає ланцюгові пилки далеко позаду.
Якщо порівнювати електроножівку з болгаркою, яка теж "всеїдна" і пиляє у важкодоступних місцях, то при різі від ножівки набагато менше пилу, а метал вона ріже з мінімальною окалиною, чим болгарка похвалитися не може...
Крім того, кутову шліфувальну машинку (болгарку) не бажано використовувати в сильно запилених, забруднених приміщеннях, вона може поламатися через потрапляння сміття в корпус. А шабельна пила підходить для роботи в складських та інших приміщеннях, де і пил, і дрібний абразив є в надлишку.
Серед переваг можна виділити зручність роботи (інструмент добре і зручно тримати в руці, він не вислизає, оскільки має спеціальні протиковзкі гумові накладки),
Для яких робіт використовується шабельна пила
Виходить, що шабельна пила має багато плюсів, серед яких відзначимо:
- простоту в експлуатації;
- легкість і зручність у роботі;
- можливість працювати в невеликих просторах, де не дістануть інші види інструментів;
- можливість використовувати для догляду (підрізування сухих гілок) за садом або різання дерев;
- виконання фігурного випилювання (на деякі моделі пилок встановлюються і пилочки для лобзика, а не тільки полотно для пилки);
- акуратність у роботі (матеріал не деформується, а металеві елементи не плавляться і не перегріваються).
З огляду на названі плюси і переваги, формується досить широка сфера застосування шабельної пилки. У сферу дії шабельних пил входить: підрізання дерев у саду, обрізка сухих гілок, заготівля дров на зиму, різання труб і арматури з металу, обробка деревини і надання форми дерев'яним заготовкам.
Використовується цей вид ріжучого інструменту в садівництві, столярній справі, виробництві металевих деталей і в інших видах промисловості.
.
Як влаштована шабельна пила, і як вона працює
Ще одна перевага - простий устрій шабельної пилки. Цей невигадливий інструмент оснащений тільки необхідними деталями, не має зайвих кнопок, перемикачів, у яких недосвідчений майстер міг би заплутатися.
Завдяки продуманій конструкції, після розпилювання матеріалів чисте місце залишається практично чистим, без пилу і сміття, це також є великим плюсом.
Принцип роботи
Процес роботи пилки досить простий, він чимось нагадує роботу електричного лобзика. Основа роботи пилки - зворотно-поступальні рухи в різні боки. Полотно міцно фіксується і рухається вперед-назад з великою швидкістю, роблячи акуратний пропил у потрібному місці. Полотна можна поміняти швидко, без використання будь-яких інструментів.
Під час роботи шабельна пила не заклинює, завдяки захисній муфті. У більшості моделей можна регулювати частоту ходу за рахунок кнопки запуску. Іноді частота ходу регулюється за допомогою спеціального ковзного коліщатка. Такі ножівки оснащені спеціальним коліщатком, призначеним регулювати швидкість, глибину різання.
Серед різновидів електроножівок великою популярністю користуються шабельні пили з функцією маятникового ходу. Вони хороші тим, що мають більш тривалий термін служби. Довговічність і надійність підвищені завдяки зниженню тертя і перешкоди нагріванню матеріалу.
Також функція маятникового ходу призначена для виконання прямого різу деревини та інших матеріалів.
Основні характеристики шабельної пилки та критерії вибору
Під час вибору слід враховувати такі характеристики:
- потужність;
- величина ходу;
- тип полотна залежно від виду виконуваної роботи;
- додаткові функції.
Вибір потужності - досить спірне питання. З одного боку, пристрій з великою потужністю має високу продуктивність і набагато швидше, ефективніше справляється з поставленим завданням. З іншого боку, пристрій з великою потужністю має велику вагу, тому таку пилу не дуже зручно використовувати в роботі. Вибираючи шабельну пилу, потрібно враховувати, для яких саме робіт вона призначається: для побутових робіт цілком вистачить пили потужністю до 1000 Ватт. Такі пили можна використовувати для обрізки сухих гілок у саду, різання тонких поверхонь. Оптимальна потужність для професійних робіт становить 1-2 кВт, приміром, модель із потужністю 1,2 вважається професійним пристроєм, однак для домашніх робіт вона теж підійде.
Величина (довжина) ходу залежить від оброблюваного матеріалу. Наприклад, для обробки деревини потрібен більший хід, ніж для роботи з металевими виробами. У деяких пристроях є регулювання цієї величини, що дає змогу вибрати хід для різних видів робіт.
Підбирати полотна варто залежно від типу виконуваного різу. Для прямого різу досить стандартної пилки зі звичайними заводськими параметрами. Щоб можна було виконувати криволінійні різи, потрібно додатково купувати спеціальні вузькі полотна. Для обробки твердої деревини, дерев'яних поверхонь із цвяхами, роботи з деревно-стружковими плитами (ДСП, ДВП), а також із пластиком, панелями, скловолокном, чорними й кольоровими металами потрібні готельні полотна. Варто звернути увагу також на простоту зміни полотна, яка не вимагає додаткових пристосувань.
До додаткових функцій належить регулювання швидкості, хоча ця функція є практично у кожної моделі шабельної пилки. Тільки ця функція може виглядати по-різному: в одних моделях швидкість регулюється силою натискання на кнопку пуску, в інших моделях для цієї мети передбачена спеціальна кнопка. Оптимальний варіант пил - пристрої, що здійснюють від 2500 до 3000 обертів на хвилину.
Ще однією додатковою функцією є захист від вібрацій, що сприяє зниженню навантаження. Таким чином, руки оператора не втомлюються. Завдяки плавному пуску пристрій запускається плавно, без зайвих ривків, що подовжує термін служби пристрою, знижує навантаження на руки.
Безпеку оператора під час роботи забезпечує миттєве гальмо. Коли пристрій вимикається, полотно миттєво зупиняється. Тобто, досить натиснути на кнопку вимкнення, пристрій відразу ж припиняє свою роботу. Це важливо під час пиляння сучкуватих дерев, де можливе заклинювання.